Z   o b s a h u   č í s l a
(9) 2002 - září


04 Úvodník
Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.. Tato stará pravda se ukázala ve své kruté podobě v minulých dnech. Ničivé povodně přinesly mnoho lidských tragédií, mařily lidské životy a ničily vše, co jim stálo v cestě. Věřte, nikdy bych nečekal, že Štvanice, přestože je ostrovem, může zmizet pod vodou, že kalná voda vytvoří jedno velké, smutné a ničivé moře, v němž zmizí mnoho z toho, co po generace bylo vlajkovou lodí našeho bílého sportu. Z naší krásné, historií budované sebevědomé a noblesní tenisové lodi, zůstaly nad kalnou hladinou pouze smutně vyčnívající křídla vysokých tribun. Na slavném centrálním dvorci bylo šest metrů vody, hala byla zatopená po strop a svazové kanceláře jsou plné bahna poté, co z nich odtekla špinavá voda, která je předtím zalila téměř ke stropu.
zkráceno z úvodníku Ing. Ivo Kaderky,
prezidenta ČTS
UPOZORNĚNÍ
Inzerované setkání trenérů

(v tištěném č. 8/2002) s autorem učebnice «Tenis zdravým rozumem» Svatoplukem Stojanem se překládá na měsíc říjen vzhledem k záplavám na území celé ČR.
Bližší informace sledujte v Tenisovém magazínu
č. 9/2002 a na stránkách internetu.


06-07 Ze světa
Je mu teprve šestnáct a přesto o něm Yannick Noah i Henri Leconte, shodně tvrdí, že je pro zemi galského kohouta největším příslibem. „Koho pro USA dnes představuje Roddick, bude zanedlouho pro nás RICHARD GASQUET, míní Noah a těmto slovům vzácně a zcela výjimečně přitakává jeho velký odpůrce Leconte. Možná, že to byla i tato velmi netradiční shoda, která přiměla nehrajícího kapitána francouzského národního mužstva Guy Forgeta, jenž vede fedcupový i daviscupový tým, aby Gasqueta povolal do širší nominace. Na francouzské poměry velmi nezvyklý tah, kdy je mezi elitu přiveden takový mladíček, který teprve pokukuje po žebříčku ATP, Forget zdůvodňuje: „Talenty musíme hýčkat a dát jim příležitost. Nedá se žít pouze z úspěchů let minulých. Samotného Gasqueta řeči o jeho velké budoucnosti nikterak nevyvádějí z rovnováhy. „Nemám vyložený vzor, dál se snažím hrát co nejlépe, říká Richard.
(vpr)


2-3 Český tenis pod vodou
Povodeň století bolestně zasáhla Českou republiku a samozřejmě i český tenis. Více než dvě stě tisíc lidí bylo evakuováno, přes tisíc domů nevydrželo sílu ničivé vody, povodní byla postižena více než polovina všech okresů. Umírali lidé, odhady škod se blíží sto miliardám. Také náš tenis dostal krutou ránu a třebaže všechny škody nejsou ještě vyčísleny, půjdou do stovek milionů. Na mimořádném zasedání se už sešel výkonný výbor ČTS, zabýval se následky škod po povodních a přijal plán nezbytných opatření. Při MS do 14 let v Prostějově jednal šéf českého tenisu Ivo Kaderka s prezidentem ITF Francesco Ricci Bittim o nadnárodní pomoci Mezinárodní tenisové federace. U České spořitelny bylo zřízeno Povodňové konto tenisové solidarity - č.ú. 19 - 99399399/0800. „Věřím, že všichni, kterým český tenis není lhostejný, přispějí, říká prezident svazu. Přinášíme pár fotografií, jsou ze Štvanice, tradičního místa československého a českého tenisu, jako symbol všech zničených tenisových areálů i jednotlivých dvorců.
Snímky: STANISLAV BURIAN a archiv ČTS


9-10-11Trpělivost ho zachránila Teď už je třiadvacetiletý RADEK ŠTĚPÁNEK
(TK AGROFERT Prostějov) spokojený. Sedí ve své oblíbené resturaci U sv. Václava na pražském Václavském náměstí a tvrdí, že nejhůř se cítil právě před rokem a devíti měsíci. „To mi kousek odtud kdosi ukradl peněženku se všemi doklady a neměl jsem peníze na cestu domů. Půjčil jsem si a jel do Prostějova. Tenisově se mi nedařilo, nálada špatná, prázdné konto. Má cenu to ještě zkoušet? Ale pak jsem si ještě jednou půjčil peníze. Tvrdí, že si nikdy nedával žádné postupné cíle. „Vysníte si nějaké velké tituly a pak zápasíte na challengeru v prvním kole. Je určitě lepší myslet každodenně na svůj tenis a udělat pro něj úplně všechno. Vím, že každý má svůj výkonnostní strop a můžu jen doufat, že ten můj je dost vysoko... Navíc jsem si už prožil žebříčkové pády a udělám všechno pro to, aby se neopakovaly.

Více se dočtete v tomto čísle
5 POMOZTE POSTIŽENÝM...

Jižní Čechy Severní Čechy
LTC Libra České Budějovice Jiskra Velké Březno
TK MANE Hlub. Vlt. TK Ústí nad Labem
TK Písek TJ Lovochemie Lovosice
TK Český Krumlov TK LTC Děčín
TK Soběslav Slavoj Litoměřice
STK Planá nad Lužnicí
TJ Lok. Veselí nad Lužnicí
TJ Spartak Sezimovo Ústí Praha
TK Sokol Kaplice TC Hamr
SKP České Budějovice TK Sparta
TK Prachatice I. ČLTK
LTC Česká pojišťovna
Střední Čechy LTC Zbraslav
TJ Spolana Neratovice Čechie Karlín
TJ Kaučuk Kralupy TŠ Tallent
TJ Sokol Karlštejn Baník Praha
SK Černošice LTC Radotín
TJ Srbsko PSK Olymp Praha
TK Březnice LTC Podolí
Lokomotiva Beroun Sokol Chuchle
TJ Sokol Měchenice TJ Start-Střelecký ostrov
Tesla Karlín
Západní Čechy TK Libeňský ostrov
I. ČLTK Plzeň Tatran Praha 7
TJ Prazdroj Plzeň
Sokol Plzeň-Doudlevce
TK Škoda Plzeň
LTC Sušice
TK Nýrsko
TK Horažďovice...a desítkám dalších

POVODŇOVÉ KONTO TENISOVÉ SOLIDARITY:
číslo účtu: 19 - 99399399/0800
Jako jedna z prvních se ozvala firma WILSON ČR, která věnovala na podporu povodněmi postižených klubů částku 150 000 Kč

12-13   75. Pardubická juniorka
Mistrovství ČR jednotlivců
v kategorii staršího dorostu
Pardubická juniorka patří už skoro osmdesát let k nejslavnější tradici československého a českého tenisu, otevírala dveře do tenisového světa a jména jejích vítězů většinou patřila do čestné encyklopedie našeho sportu. I jako dřívější aktivní hráč jsem vždycky s obdivem vnímal její prestiž mezi mladými tenisty, uspět v Pardubicích vždycky patřilo - a věřím, že i nadále patří - k největším sportovním snům tenisového mládí.
Ing. Ivo Kaderka, CSc. prezident ČTS

„Porovnávat minulé ročníky s letošním si opravdu nedovolím. Jako delegát ČTS jsem tady totiž poprvé. Lituji, že jsem se na Pardubickou juniorku jako aktivní hráč nikdy neprobojoval, byť jsem byl blízko. „Pardubická má opravdu zvláštní atmosféru. Snad pro všechny naše juniory je ctí si ji alespoň jednou zahrát. A vyhrát ji, znamená získat vstupenku do velkého, často světového tenisu. Chlapci jsou letos v Pardubicích téměř kompletní, z děvčat jich chybí jen pár. V osmnácti přece jen už častěji hrají velké turnaje v různých koutech světa. Ze 64 chlapců je více než polovina osmnáctiletých. To hovoří samo za sebe. Je vidět, že i ti nejstarší využívají poslední šance si „Pardubickou zahrát. Hraje tady i celá řada šestnáctiletých a hrají dobře. Patnáctiletý Piskáček porazil prvního nasazeného a prohrál až v šestnáctce. O rok starší Maršoun dokonce hrál semifinále. Celá řada výborných hráčů se do Pardubic vůbec nedostala. Výběr je neuvěřitelně přísný. Vždyť z většiny krajů tady mohou hrát jen dva - tři nejlepší. Ing. Leoš Fiala delegát ČTS
14-15 Bronzové prostějovské nebe
Hewitt, Rodick, Heninová, Clijstersová, Mauresmoová, ale i další současné velké hvězdy světového tenisu startovaly v minulých letech na mistrovství světa družstev do 14 let. I oni museli udělat na tomto šampionátu první krůčky a pak věřit, že budou mít v dalších letech svých kariér hodně štěstí.
„Skoro každý, kdo ve světovém tenise něco znamená, se musel mládežnických mistrovství zúčastnit, říká jeden z nejzkušenějších trenérů Miroslav Štencl, který se u této věkové kategorie točí už sedmnáctou sezonu. Tenisové naděje se na mistrovství světa družstev do 14 let - ČESKÝ TELECOM WORLD JUNIOR TENNIS FINAL představily v Prostějově už počtvrté! Děvčata skončila po zásluze na bronzovém stupni, chlapci po zbytečných prohrách jedenáctí.
Na snímku Nicol Vaidišová,
více se dočtete v tomto čísle
20 Tenis je pro mnohé jen
příjemnou epizodou

Minulý rok byl Jaroslav BALAŠ ještě ve funkci sportovního ředitele TK Prostějov, nyní pracuje v klubu TC Artquebusieres. Patří k nejprestižnějším v Lucembursku, hrají v něm reprezentanti a nejlepší junioři země, například Linn Blau. „Lucembursko je ale malé a tak mnozí nadějní junioři odcházejí do nejrůznějších světových akademií. Kdo zůstává doma, tak to má pak v budoucnu přece jen vliv na jeho výkonnost, protože v Lucembursku v současné době není taková konkurence, aby to hráče hnalo dopředu. To je příklad i fedcupové opory Cloaudine Schaulové (1983), ta je momentálně kolem dvoustého místa WTA, což je pro Lucembursko vynikající, říká Jaroslav Balaš, který je zodpovědný za kondiční přípravu v klubu a pracuje také v tenisové škole.
Na snímku:Jaroslav Balaš (čtvrtý zleva) s talenty lucemburského tenisu, zcela vpravo nejlepší tamní junior L. Bram
24-25  Sto let řevnického tenisu

V podvečer 14. září 1902 končí finálovými zápasy dvouhry mužů a žen a bojem o prvenství ve smíšené čtyřhře první oficiální tenisový turnaj v Řevnicích. Jeho vítězi se stali, jak se dovídáme z časopisu Sport a hry, pan Vítek, slečna Bláhová a slečna Čubalová s panem Bechyně. „To je datum, od kterého se odvíjí organizovaná tenisová činnost v Řevnicích, sděluje člen výboru a pečlivý archivář MUDr. Jindřich König. Zanedlouho, tedy 14. září 2002 proběhnou oslavy stého výročí založení tenisu v tomto městečku u Berounky. Lawn Tennis Club v Řevnicích byl založen jako třetí spolek v Řevnicích, za Okrašlovacím spolkem a za Sokolem. Rozvoji tenisu velice významně přispěla rodina Tillova, která měla před svou vilou soukromý dvorec (ing. Jan Tille byl jedním ze zakládajících členů a aktivních hráčů I. ČLTK Praha, jeho synové Jan a Vilém hráli již za LTC Řevnice).
Více se dočtete v tomto čísle
26 Snímek jako poděkování
V nezvyklé roli lze v poslední době vidět bývalou německou tenisovou hvězdu Anke Huberovou. Objíždí turnaje s videokamerou a natáčí dokument o lidech kolem tenisu. „Je mi tak trochu líto, že se hlavní pozornost věnuje jen hráčům. Kolem dvorců se totiž vyskytuje řada rozhodčích, trenérů a sběračů. Prostě všech těch anonymních lidí, míní Anke, která svůj videosnímek chce uvést jako poděkováním všem, kteří pro tenis něco dělají, aniž by sklízeli slávu. O dokument prý již projevilo zájem několik televizních stanic. I díky neobvyklému komentáři Huberové.
Více se dočtete v tomto čísle
31-32 Tenisté jsou
neukáznění pacienti

TONI PRIVREL se točí kolem tenisu už více než třicet let. Byl tělovýchovným lékařem v Praze i v Ostravě a na počátku sedmdesátých let odešel z republiky. Působí ve Švýcarsku a v Americe, letos ho při turnaji v Key Biscayne oslovil nehrající kapitán našich týmových reprezentací Jan Kukal a tak se Toni Privrel objevil v Přerově při fedcupovém zápase Světové skupiny s Kanadou. „Je to jeden z nejlepších tenisových doktorů, které jsem kdy poznal. Asi nemá tak zlaté ruce jako docent Kolář, ale už pomohl spoustě tenistů, říká Jan Kukal. „V Ostravě jsem spolupracoval s trenérem Honzou Svobodou, byla to doba vzestupu Ivana Lendla, Pavla Složila, byl tam tehdy vynikající ligový mančaft, kde hrál i Honza Kukal.
Více se dočtete v tomto čísle
I-XXXII Příloha Fiftýn plus
ČESKÝ TELECOM WORLD JUNIOR TENNIS
FINAL 2002 v Prostějově:
Bronzová děvčata, chlapci jedenáctí

Na Hanou opět přijel prezident ITF Francesco Ricci Bitti, záštitu nad mistrovstvím převzal premiér Vladimír Špidla xxx Mistři světa družstev do 14 let - děvčata Nizozemska a chlapci USA xxx Ve finále Španělé a Polky + Česká děvčata získala po zásluze bronz, v semifinále podlehla mistryním světa - Nizozemsku xxx V boji o třetí místo: ČR - USA 2:1 xxx Výborný výkon Vaidišové xxx Chlapci jedenáctí po zbytečné prohře s Marokem, ve skupině skončili na třetím místě za Argentinou a Marokem xxx O 11. místo: ČR - Brazílie 2:0 · F. R. Bitti: „Vynikající organizace, už jsme si u vás zvykli. xxx Šéf TK PLUS dr. Černošek: „Při MS do 14 let jde o prezentaci celého českého tenisu! xxx Prezident ITF o povodních xxx Prezident ČTS Ivo Kaderka: „Věřím, že se MS do 14 let bude u nás konat i v příštím roce. xxx


 60 - Jan KUKAL
Třináctého září oslaví šedesátiny ing. Jan Kukal, nehrající kapitán české týmové reprezentace, osobní kouč Jiřího Nováka a také člen VV ČTS. Byl vynikajícím daviscupovým hráčem, v letech 1966-1973 nastoupil v 28 zápasech, v roce 1969 byl členem týmu, který vyhrál populární Kings Cup. Jan Kukal je jedním z největších znalců světového tenisu, říká se o něm, že má telefonní čísla snad všech tenisových hvězd. Opravdu se nedá napsat seznam těch, se kterými Jan Kukal jako kouč spolupracoval, ale určitě se všemi, co kdy v tenisu něco znamenali. Hodně zdraví přeje také redakce.Český tým do 14 let - zleva
D. Lojda, F. Zeman, M. Navrátil
a nehrající kapitán M. Štencl

Snímek: JIŘÍ VOJZOLA

Zpět na
aktuální číslo
magazínu